Hurtowania akcesoriów do pielęgnacji paznokci - Abra Trade

Zacznij pisać aby zobaczyć produkty których szukasz

Koszyk

Jak dezynfekować pilniki do paznokci w domu?

Jak dezynfekować pilniki do paznokci w domu?

Dezynfekcja przyborów kosmetycznych jest niezwykle ważna, szczególnie w salonach kosmetycznych, gdzie przewija się mnóstwo klientów. Zdezynfekowane narzędzia pracy ułatwiają uniknięcie zakażeń bakteryjnych oraz wirusowych. Wiele osób zapomina jednak, że domowe przyrządy do pielęgnacji również należy odkażać.

Dezynfekcja niszczy formy wegetatywne drobnoustrojów na przedmiotach. Liczne grono osób uważa, że jeśli robimy paznokcie w zaciszu domowym tylko sobie to nie trzeba odkażać pilników. Nic bardziej mylnego. Używane narzędzia należy umyć i oczyścić z resztek skóry i paznokci, następnie zdezynfekować — zależnie od możliwości — alkoholem, specjalnymi preparatami bądź światłem UV.

W przypadku pilniczków papierowych ich użycie jest zazwyczaj jednorazowe, ponowne użycie mija się z celem. Często spotykane postępowanie wśród kosmetyczek, czyli chowanie pilnika danej klientki do woreczka oraz opisanie go jej imieniem nie jest dobrym rozwiązaniem. W woreczku strunowym lub jakimkolwiek innym może znaleźć się wilgoć, która powoduje korzystne warunki do rozwoju różnych drobnoustrojów, powodujących infekcje skóry i paznokci. W ten sam sposób bakterie i wirusy mogą rozwijać się w domowej kosmetyczce. Zatem pilniczki papierowe, jeśli używa ich jedna osoba  jednakże ich dezynfekcja jest możliwa o ile są w dobrym stanie. Pilniki metalowe oraz pilniki szklane można myć pod bieżącą wodą z dodatkiem detergentu oraz używać płynu do dezynfekcji. Utrzymanie ich higieny jest bardzo ważne dla zdrowia i kondycji paznokci.

Antyseptyka, sterylizacja a dezynfekcja – pilniki

Antyseptyka od dezynfekcji różni się tym, że jest stosowana na skórę a dezynfekcja na przedmioty. Oba procesy zabijają wegetatywne formy drobnoustrojów, jednak nie eliminuje uśpionych form mikroorganizmów, które przetrwają w spoczynku niekorzystne warunki i aktywują się ponownie w korzystnych. Antyseptyka bazuje na eliminacji grzybów, bakterii oraz drobnoustrojów ze skóry i błon śluzowych. Sterylizacja natomiast jest skuteczniejsza w porównaniu z dezynfekcją, ponieważ zabija wszystkie zarazki, w tym formy przetrwalnikowe mikroorganizmów. Nie wszystkie pilniki nadają się do sterylizacji, przede wszystkim pilniki papierowe, które uległyby zniszczeniu. Najbezpieczniej trzymać się reguły, że to, co jednorazowe pozostaje jednorazowe.

Zagrożenia czyhające na pilnikach do paznokci

Brak higieny podczas stylizacji paznokci może spowodować szereg zagrożeń. Infekcja płytki paznokcia i jej okolic to nic przyjemnego. Nie ma znaczenia czy zajmujemy się w domu tylko swoimi paznokciami czy obsługujemy większą ilość osób. Wiele stylistek paznokci przyjmuje w domu, należy wtedy zadbać o czystość narzędzi tak samo jak w profesjonalnym salonie. Na nieodkażonym pilniku mogą znajdować się grzyby, bakterie oraz resztki skóry z poprzedniego użycia! Podczas zranienia skóry w trakcie stylizacji wszystkie drobnoustroje, znajdujące się na pilniku, dostają się do rany. Z powodu niezdezynfekowanych przyborów kosmetycznych można nabyć grzybicę paznokci, gronkowca oraz takie wirusy jak HIV, HBV oraz HCV.